معرفی کتاب خورشید مشرقین
51 بازدید
تاریخ ارائه : 11/12/2012 12:58:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

فضائل بی کران سیدالشهداء علیه السلام، دریای موج خیزیست که ساحل ندارد و اوصاف حمیده او قابل وصف نیست. آنچه از قلم جاری میگردد، بضاعتیست اندک در حدّ معرفت ما نسبت به سبط نبی اکرم صلی الله علیه و آله که از خرمن پربارشان خُوشه برداشته ایم. گذشتگان از نویسندگان اسلام ودلدادگان حسینی، هر کدام در وُسع فهم و درک خویش در این وادی قلم زده و با تدوین و تألیف آثاری، عرض ارادت خویش را به آستان او تقدیم کرده اند.

«خورشید مشرقین» عنوان کتابی است که چند روزیست، به کوشش انتشارات رسالت، و به همت آقایان محمد جواد اسلامی و سعید عرفانیان در آستانه ماه محرم به بازار نشر عرضه شده است. کتاب خورشید مشرقین، بخشی از مجموعه چهار جزئی از کتاب «انوار المواهب» آیت الله حاج شیخ علی اکبر نهاوندی است. کتاب انوارالمواهب که در قطع رحلی و به صورت چاپ سنگی (یک جلدِ چهارجزئی)، به چاپ رسیده است، مواهبی از مناقب و فضائل معصومین علیهم السلام را بیان می کند که بخشهای آن عبارت است از: بخش اول: در فضائل و مناقب پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله؛  بخش دوم: فضائل حضرت زهرا سلام الله علیها ؛ بخش سوم: مناقب امیر المؤمنین علیه السلام و بخش چهارم: مناقب و فضائل امام دوم تا امام یازدهم علیه السلام . مؤلف توانای این اثر برای تکمیل کتاب خود و شرح مناقب همه ائمه، مناقب و فضائل حضرت مهدی علیه السلام را در کتابی مستقل با عنوان «العبقری الحسان فی تواریخ صاحب الزمان» و در تکمیل این مجموعه خود نگاشته است.  العبقری الحسان، در گذشته در قطع رحلی به صورت چاپ سنگی و در دو مجلّد به چاپ رسیده است و به گفته مؤلف «العبقری الحسان» به منزله جلد دوم كتاب انوار المواهب است. این كتاب در پنج قسمت نگارش یافته و هر قسمت آن به «بساط» نامگذاری شده است.

در آستانه محرم و به مناسب فرارسیدن ماه حزن اهلبیت(ع) عشق و محبت این خاندان به یاری این دو بزرگوار شتافت تا با عزمی برگرفته از مدد آن ذوات مقدسه، این اثر ماندگار را تحقیقی دوباره کرده و به روز رسانی مصادر آن را با منابع چاپ جدید و ویرایش صوری و بعضاً محتوایی، به سرانجام رسانند که این کار به صورت مطلوب انجام گرفت و کتاب در آستانه محرم برای مطالعه شیفتگان خاندان عصمت و طهارت به ویژه اباعبدالله الحسین علیه السلام تقدیم خوانندگان گردید. از این رو بر خود لازم م دانستم که برای عرض تشکر و قدردانی از زحمات این دو بزرگوار چند خطی را در معرفی کتاب نفیسشان بنویسم و به طمع کسب عنایت و توجه امام حسین علیه السلام خود را هر چند در حَدّ چند خط در این اجر شریک کنم.

آدرس انتشارات: قم کوچه ممتاز پلاک 73 و 77 تلفن: 7832332- 7735256 - 0251